איטום גגות

איטום גג פנלים

ניתן לומר שכל שיטות האיטום טובות, אך הכשלים לרוב נגרמים כתוצאה מתכנון לקוי ו/או מביצוע ירוד.

מבחינת התכנון, קיים קושי רב ללקוחות להיכנס לראשו של המתכנן ולהבין את כל הדקויות, אך דווקא עקב כך, קשה מאוד ללקוחות לעקוב ולהבין את הנעשה בסופו של דבר בשטח ע"י קבלני האיטום.

לא משנה באיזו שיטה אתם בוחרים, איטום גג פנלים או איטום גגות ביריעות ביטומניות, שיטת האיטום הטובה ביותר, היא זו שבסופו של דבר הותאמה לגג ומנעה חדירת מים.

מהו איטום גגות עפ"י תקן?

התפישה הקיימת ב"שוק האיטום" הינה שיש לבצע עבודות איטום על פי התקנים וכי ככל שהלקוחות ישכילו להזמין עבודה עפ"י התקן, הם לכאורה "יהנו" מאיטום מוצלח.

ובכן, גישה זו לא הוכיחה את עצמה.

אפשר אף להעז ולומר שדווקא ה"ביטחון" לכאורה בעבודה עפ"י התקן, הינו בעוכריי הלקוחות שסומכים על מתכונת זו ובעוכריי הקבלנים שדוגלים בשיטה,זאת בשעה שכשלי האיטום בענף הבניה רק הולכים ומתרבים.

לא רק שהכשלים מתרבים, עקב ריבוי חומרים ושכבות על גבי שכבות של חומרים ושלבים הנדרשים עפ"י התקן, ישנו קושי רב יותר לאתר ולתקן ליקויי איטום ו/או ליקויים הנובעים מבניה לקויה.

טובי המומחים בתחום האיטום שנחשבים לאוטוריטות בענף, "דחפו" במשך שנים את מפרטיהם של היצרנים והמשווקים הגדולים בענף האיטום, מתוך שיתוף פעולה הדדי ביניהם, אך לרוב לא היה זה לטובת לקוח הקצה.

ברבות השנים נוספו גם תקנים על גבי תקנים שאמורים היו להיטיב עם לקוח הקצה כדי שהוא יזכה לקבל מבנה אטום, אך בפועל תוספות ושינויים אלה רק העשירו את קופות היצרנים והמשווקים ו"על הדרך" גם את טובי המומחים והיועצים בענף.

אלמנטים רבים שמוגדרים כ"חובה" עפ"י התקן מהווים את הגורמים העיקריים לכשלי האיטום הרבים אותם חווה ענף האיטום.

מדוע לבחור קבלן רשום ולא אוטם מורשה?

ברבות השנים אף קמו להם מוסדות לימוד המתיימרים להכשיר דורות שלמים של בעלי מקצוע שנדרשים לבוא שוב ושוב לריענון תקופתי ונוצר מצב שבו השוק מוצף בבעלי מקצוע שאין עליהם פיקוח ואשר מתהדרים בתעודת "אוטם מורשה" אותה השיגו בקורס מזורז בתשלום.

נוצר אבסורד הזועק לשמיים כאשר קבלן רשום בסיווג איטום שהשיג את הכשרתו בידע, בלימודים ובעמל רב של שנים, תוך שהוא משפר את יכולותיו מפעם לפעם, נתון לפיקוח הרשויות, לבקרה, לאכיפה וענישה, כשלעומתו "אוטם מורשה" אינו מחוייב לדבר.

זאת אף זאת, מי שמחזיק בידו תעודת "אוטם מורשה" בתוקף, נהנה לעיתים מתנאי סף במכרזים שבהם יש לו הזכות להשתתף בהם, כאשר בה בעת נשללת זכות זו מהקבלן הרשום.

מי שמחזיק בתעודת "אוטם מורשה" לעולם לא יספר ללקוחותיו שהוא הוכשר אך ורק לביצוע של עבודות איטום ביריעות ביטומניות בגגות שטוחים וכי התעודה שהוא מחזיק בידו אין בה כדי להעיד על יכולותיו כקבלן איטום ו/או כמי שיש לו ניסיון רב בתחום האיטום בכלל.

נוצר מצב שקבלנים רשומים בסיווג איטום אשר הקימו עסק מבוסס המושתת על ניסיון והעברת ידע בין דורי, נדרש להתחרות "ראש בראש" עם מי שזכו תוך זמן קצר להשיג תעודת "אוטם מורשה" באמצעות קורס מזורז.

איך כדאי לאטום גג? ומה זה איטום גג איסכורית / איטום גג פנל מבודד

נתחיל עם הצורך להסביר כי ישנם גגות מסוגים שונים ועל כן לכל גג יש את החומרים המתאימים בכדי לבצע בו איטום, כגון: גגות רעפים, גגות שטוחים, גגות משופעים מפח (איסכורית/פנל מבודד).

איטום גג רעפים:

אילו חומרי איטום מתאימים לגג רעפים?

בגגות רעפים אין צורך וגם לא כדאי להשתמש בחומרי איטום.

גג רעפים שנבנה נכון, צריך לתפקד בפני עצמו, ללא כל צורך בחומרי איטום.

חומרי איטום בגג רעפים יכולים רק לגרום לפגיעה בזרימה הטבעית של המים בתעלות/ערוצים שיוצרו במיוחד בתהליך ייצור הרעפים.

נהוג ליישם מריחה של חומרי איטום כגון: "לייגו" בגוון אדום-בורדו ע"ג הסדקים שנוצרים בבטון שמיושם בין הרוכבים לרעפים בתהליך ההקמה של הגג, או כתחזוקה לאחר מס' שנים כשהסדקים הולכים ומתרבים.

נוהג זה הינו קלוקל ואינו ראוי, מהסיבה שמלכתחילה הבטון המיושם בין הרעפים לרוכבים, נעשה באופן לקוי, מכיוון שהוא תוכנן שלא במחשבה תחילה.

על הרוכבים להיות מותקנים באופן כזה שתיווצר חפיפה מספיק טובה, כך שגם אם מים חדרו דרך סדקים בבטון, תהיה להם עדיין אפשרות למצוא את דרכם החוצה ולא לחדור אל חלל הגג.

אין כל פסול להשתמש בחומרים כגון ה"לייגו", אך רצוי שהם ייושמו לצרכים אסתטיים בלבד ולא כפתרון לבעיות של חדירת מים.

איטום גג בטון שטוח:

איזו שיטת איטום היא הטובה ביותר?

בגגות שטוחים רצוי להשתמש בחומרי איטום, אך יש לעשות זאת בתבונה ומבלי שיהיה צורך "להשתגע" בעלויות.

שיטות איטום רבות יש לגגות שטוחים. להלן כמה מהן:

איטום גגות ביריעות ביטומניות / איטום גג שטוח ביריעות ביטומניות

מהי יריעה ביטומנית?

יריעה ביטומנית עשויה משילוב של ביטומן וחומרים ומשכבת שריון עשויה מפוליאסטר ופוליפרופילן.

איטום ביריעות ביטומניות הינו הנפוץ ביותר הקיים בארץ, אך יחד עם זאת גגות אלה מהווים את האחוז הגבוה ביותר לגגות אשר בהם נתגלו כשלי איטום.

מהו עיקרון שיטת האיטום ביריעות ביטומניות?

בשיטת איטום זו מייצרים למעשה מעין "שמיכה" אחת גדולה המורכבת מרצועות איטום חרושתיות ברוחב של 1.0 מור ובאורכים שבין 7.5 מטר ל- 10.0 מטר כל אחת, המולחמות ביניהן באמצעות מבער המפיק חום בטמפרטורה של כ- 1,000 מעלות צלסיוס, אשר מרכך את הביטומן בקצות היריעות ומאפשר חיבור בהצמדה.

אילו סוגי יריעות ביטומניות קיימות?

ישנן יריעות ביטומניות מסוגים שונים המיועדות למטרות שונות כגון:

  • יריעות ביטומניות המותאמות ליישום מתחת לפני הקרקע ובאדניות.
  • יריעות ביטומניות המכונות "שחורות" או "חול" המיועדות ליישום כשכבה ראשונה כשמעליה תיושם שכבה נוספת המיועדת לעמידה בתנאים חשופים למזג האויר.
  • יריעות ביטומניות בעוביים ובאורכים שונים מסוג SBS או APP הנבדלות זו מזו ביכולת ההתמודדות שלהן עם הפרשי טמפרטורה שונים, המכונות "לבנות" (בגלל האגרגט הלבן המוטבע בהן בתהליך היצור) המיועדות ליישום כשכבה עליונה החשופה והעמידה לתנאי מזג אויר שונים.
  • יריעות ביטומניות עם תוסף המיועד להתמודד עם שורשים.
  • יריעות ביטומניות עם סיבים לשיריון או בלי שיריון.
  • יריעות ביטומניות עם יכולת הדבקה עצמית ללא צורך בשימוש במבער ובהמסה באמצעות חום.

מה הן החסרונות באיטום עם יריעות ביטומניות?

יריעות אלה יוצרו מלכתחילה כמערכת איטום לגגות חדשים, אך עם השנים, נעשה בהם שימוש גם בגגות קיימים שמרביתם נאטמו באמצעות שכבות על שכבות של זפת חמה וכשמעליהן הושגה הלבנה באמצעות סיד כבוי שנמרח ע"ג הביטומן.

רצף המשטח המתקבל מחיבורן ב"הלחמה" של היריעות האחת לצד השנייה ולאורכן, אמור היה לאפשר קבלת רצף אטימה מושלם. אלא מה? שלא כך הדבר.

היתרון כביכול בעובדה שביריעות ביטומניות מתקבל משטח אטימה רציף, הוא גם המכשול הגדול ביותר של מערכת איטום מסוג זה. הסיבה לכך היא כי במקרה של חדירת מים, נוצר מצב המכונה "מים כלואים" שאין להם דרך "לצאת".

מה קורה כשמים חודרים אל מתחת ליריעות?

המצב הנפוץ ביותר הוא, כאשר מים אשר הצליחו לחדור מנקודה גבוהה יותר במשטח ו"זחלו" אל מתחת למשטח האטום לנקודה נמוכה יותר, לא יוכלו לצאת מהיכן שהם נכנסו.

מים שנלכדו בסוף עונת הגשמים, עלולים להגיע למצב של התחממות עד כדי כך שלחץ האדים שנוצר מתחת ליריעות מצליח לפרוץ דרך היריעות ולנקב אותן.

מנקודת זמן זו ואילך מתחיל תהליך של הידרדרות משטח האיטום בכך שאותם נקבים שנוצרו מלחץ האדים, מחדירים מים בעצמם בעונת הגשמים הבאה.

לחילופין, אם לחץ האדים לא הצליח לנקב את היריעה, נוצר מצב לא פחות גרוע, כאשר לחץ האדים "דוחף" את היריעה כלפי מעלה ומנתק אותה מהתשתית אליה היא הולחמה.

זה המצב בגגות רבים שנמצאו בהן  מעין כיסי אויר היוצרים "נפיחויות".

נפיחויות אלה הולכות ומתרבות ודריכה עליהן בשוגג עלולה לגרום לקרע ביריעה.

איטום של גג שטוח ונקי ללא מתקנים, כבלים, צנרת וכו' לרוב יאטם באופן סביר ואף טוב.

הבעיות מתחילות בגגות שיש בהם אלמנטים שונים וככל שכמות האלמנטים גדולה, כך הסיכוי לכשלים גדל.

איטום גג שטוח ביריעות PVC

מה זה יריעת PVC?

יריעות PVC  עשויות מחומר פולימרי המכונה פוליוויניל כלוריד. החומר משמש בתעשייה לייצור מוצרים רבים ושונים המשמשים אותנו בחיי היום-יום.

תצורה זו של החומר המגיע בצורת גלילים ברוחב משתנה ובעוביים שונים (לרוב בין 0.5-2.5 מ"מ), משמש את ענף הבניה גם בתחום האיטום.

החומר המיוצר ומסופק בגלילים, ניתן לחיבור בקצותיו באמצעות חום בטמפרטורה של עד כ- 400 מעלות צלזיוס.

איך אוטמים עם יריעות PVC?

באופן כללי, את היריעה מקבעים במרחקים קבועים באמצעות כפתורי עיגון וסרגלי אלומיניום/מתכת, למניעת התרוממותן ממשבי רוח חזקים היוצרים על פני היריעה תת-לחץ העלול לינוק את היריעה ולתלוש אותה מהמשטח עליה הותקנה.

לכאורה, מכיוון שהחימום נעשה באמצעות מפזר חום ללא אש גלויה, מהווה השימוש ביריעות PVC  יתרון עצום בסיכון אל מול מערכת איטום ביטומנית המיושמת באמצעות מבער עם אש גלויה בטמפרטורה של כ- 1,000 מעלות צלזיוס על בסיס גז (גפ"מ).

איטום ביריעות PVC נחשבת לשיטה נקיה יותר לא רק מבחינת היישום, אלא גם מבחינת החומר בו נעשה שימוש.

אבל, גם שיטה זו לא הביאה מזור לענף האיטום וגם כאן נתגלו כשלים רבים כשאת מרביתם יש כמו ביריעות הביטומניות, יש לייחס ליישום ו/או לתכנון לקוי/חסר.

מהן הכשלים הנפוצים באיטום עם יריעות PVC?

ה"הלחמות" בין חלקי יריעות ה- PVC הן נקודות התורפה העיקריות במערכת איטום זו.

רוב הכשלים מתבטאים ב"הלחמות קרות" ו/או בהלחמות קרות מלוות בקפלים של היריעה באזור ה"הלחמה" ו/או "הלחמה" ברוחב צר מדי שלא עמד בלחץ תנאי מזג האוויר.

כשלים נוספים באים לידי ביטוי ב"כפתורי" העיגון, במפגשים ובחיבורי הנקזים וכד'.

כשל נוסף עיקרי שמופיע ביריעות שמותקנות בגגות ואשר נחשפו לתנאי מזג האוויר, מתבטא ב"יובש" של היריעה אשר מכילה כאמור כלור בתהליך הייצור שלה וכאשר הוא מתאדה עם השנים, היריעה מאבדת מגמישותה והופכת למעין "קרקר" שביר.

איטום מסוג זה נפוץ בעיקר בגגות קלים כגון: גגות פח איסכורית ו/או גגות בעלי רגישות גבוהה לשימוש בחום, שלא ניתן לרתך עליהם יריעות ביטומניות עקב הצורך של שימוש במבער גז וטמפרטורה גבוהה. גגות אלה נפוצים במפעלי תעשייה ובמחסנים גדולים.

איטום גג שטוח ביריעות EPDM

מהי יריעת איטום EPDM?

יריעות EPDM עשויות מקו-פולימר הנחשב לחומר תרמוסטי חזק וגמיש והיא מתאימה לאיטום גגות שטוחים. היריעה מצטיינת בחוזק גבוהה ובעמידות בתנאים קשים לאורך שנים.

כמו ביריעת PVC, גם ליריעת EPDM יש יתרון אחד בולט והוא ביישום שלה בגגות נקיים ללא אלמנטים כגון: צנרת, דוודים וכד'.

בכל יתר הגגות השטוחים, שבהם ישנם מתקנים ואלמנטים, היריעה מאבדת בהן את הבכורה לטובת למערכות איטום אחרות.

שיטת איטום זו כבר אינה נפוצה כבעבר.

איטום גג שטוח ביריעות בפוליאוריאה

מהו איטום בפוליאוריאה?

פוליאוריאה הינו ציפוי אלסטומרי המשלב 2 מרכיבים המבוססים על אמינים היוצריםהליך ריאקציה מהיר ללא מדללים וללא קטליזטורים.

איך מיישמים פוליאוריאה?

את הפוליאוריאה לשימוש לצרכי איטום, מתיזים באמצעות אקדח בעל חריר המלכד במוצאו 2 קומפוננטים המגיעים אליו באמצעות צנרת הולכה המוזנים ע"י מכונה דו -ראשית המזרימה את החומר ללא אויר בלחץ של מעל 150 אטמוספירות, תוך שהיא מחממת אותו לטמפרטורה של כ- 80 מעלות.

החומר המתלכד ביציאה מן האקדח ומותז על המשטח, מתפלמר תוך כ- 15 עד 45 שניות ולרוב אינו מושפע מהלחות באויר למעט מקרי קיצון.

החומר יוצר ממברנה אחידה ורציפה וכאשר העבודה מיושמת נכון תוך הקפדה יתרה על ההכנות ועל תנאי היישום, מושגים אחוזי הצלחה גבוהים ביותר.

גם כאן עבודות ההכנה הן בעוכריי המערכת שהופכת להיות רגישה במיוחד להכנות הלוקות בחסר.

מהן ההכנות הדרושות ליישום מערכת איטום בפוליאוריאה?

המערכת אינה סלחנית במקרה של הכנה לקויה ו/או לא קפדנית והכשלים מתבטאים בהינתקות של חלקים גדולים מהציפוי עד להידרדרות במערכת האיטום כולה.

אחד מהתנאים הנדרשים להצלחת ההידבקות (אדהזייה) של הפוליאוריאה הינה התשתית המוחלקת הנדרשת וכן חוזקה של התשתית.

לשם כך נדרשות הכנות המייקרות את המערכת עד כדי אי כדאיות בשימוש במגזר הפרטי ולכן רוב עבודות הפוליאוריאה הינן בשוק המוסדי, בתעשייה וכד'.

איטום גג שטוח ביריעות בפוליאוריטן

את הפוליאוריטן ניתן ליישם הן בהתזה והן במריחה.

לחומר יתרון עצום ביצירת ממברנה אחידה ורציפה ללא תפרים וללא הלחמות וניתן ליישמו במספר שכבות בהפרש של כ- 24-48 שעות בין השכבות.

ניתן "לחזק" את המערכת באמצעות רשת שיריון כגון: אינטרגלס לקבלת חוזק קריעה ועמידותלאורך שנים.

החומר מיושם ע"ג פריימר מתאים והכנת שטח קפדנית

גם כאן מרבית ההצלחות של מערכת האיטום מתבטאות בגגות שטוחים ללא מתקנים ואלמנטים.

כמו בכל מערכות האיטום, ישנם כשלים רבים סביב צנרת ומתקנים בגגות.

איטום גג שטוח בחומרים משחתיים

חומרים משחתיים אינם מומלצים ליישום בגגות שטוחים ששטחם גדול.

לכל היותר מומלץ להשתמש בהם בקטעי גג קטנים כגון: גגונים, אדניות, תיקונים מקומיים וכד'.

חומרים אלו לא הוכיחו את עצמם כעמידים בפני "מים עומדים", בפני שחיקה ובפני פגעי מזג האוויר לאורך שנים.

התקשרו אלינו ואנו נסייע לכם בפתרון בעיות איטום.

חייגו עכשיו ל: 054-2236022ט

איטום גגות - תמונות מהשטח