מהנדס איטום

ובכן לידיעתכם, אין תואר כזה מהנדס איטום.

חוות דעת מהנדס איטום:

לא קיימת חוות דעת של מהנדס איטום, כיוון שאין כזה דבר מהנדס איטום.

חוות דעת לאיטום

חוות דעת לאיטום ניתן לקבל מבעל מקצוע מנוסה שעוסק בתחום האיטום, או ממהנדס אזרחי שרכש ניסיון מעשי בתחום האיטום ואשר ברבות השנים הפך להיות מה שמכונה "יועץ איטום".

מהנדס שעורך חוות דעת לאיטום אשר רכש הכשרה כללית עם ניסיון חלקי המתבסס על תובנות כלליות המקובלות בתחום האיטום מבלי שיש לו ניסיון מעשי רב באיטום, ומבלי שהוא עסק בתחום זה באופן ספציפי, יתקשה לפתור בעיות וודאי בעיות מורכבות, או בעיות שחוזרות על עצמן.

יועץ איטום בבניה חדשה/שיפוץ:

בשלב תכנון של בניה חדשה ו/או שיפוץ מסיבי שלעיתים כולל גם הרחבה של המבנה, מומלץ לפנות ליועץ איטום שיכין תכנון עם מפרט טכני הכולל שלבי עבודה שעל פיהם תבוצע העבודה באמצעות קבלן איטום שייבחר ע"י מזמין העבודה ויערוך בקרה ופיקוח על עבודות איטום ושיקום מערכות איטום קיימות.

אפשרות נוספת טובה לא פחות ולעיתים אף טובה יותר, היא פניה לקבלן איטום מומחה ומנוסה בעל וותק של שנים רבות, אשר יבצע עבודות איטום בהתאם להתקדמות הבניה/השיפוץ ואשר יתחייב:

 • לפתרון
 • לאחריות
 • השבת כספים במקרה של כשל

באילו מקרים נזדקק ליועץ איטום?

אנו באריאל איטום ממליצים שלא לשכור את שרותיו של יועץ איטום בכדי לסייע בקביעת מקור הבעיות כגון: חדירת מים, ו/או נזקי מים, כיוון שיועץ איטום לא יוכל במהלך ביקורו הקצר "לעלות" על הבעיות ולהתוות פתרונות.

אנו באריאל איטום סבורים שפרט למקרה של בניה או שיפוץ כאמור לעיל, כדאי לשכור את שירותיו של יועץ איטום לפתרון בעיות איטום קיימות, רק לצורך עניין אחד ספציפי:

 • במקרה של מחלוקת וקושי לקבוע למי שייכות בעיות איטום קיימות מסוימות.
 • תפקידו של יועץ האיטום במהלך העבודה: במקרה כזה, כדאי ללקוח לשכור את שרותיו של קבלן איטום מנוסה ואת שרותיו של יועץ איטום יחד, אשר ילווה את הקבלן וייתן ייעוץ בתהליכי מבחני ההמטרה ו/או מבחני ההצפה, בתהליכי הניסוי והטעייה, בבחירת שיטת העבודה ובחירת חומרים מתאימים, עד לפתרון מוחלט.
 • מי שיקבע את מהלכי העבודות יהיה קבלן האיטום.

 

המצב הטוב ביותר ללקוח הוא כאשר יועץ האיטום הינו גם קבלן איטום מנוסה בעצמו.

 

מהי חוות דעת איכותית?

יועץ האיטום שמלווה את העבודה, יכין חוות דעת לאיטום המתארת את כל שלבי העבודה שנעשתה ע"י קבלן האיטום ואת השתלשלות העניינים באופן כרונולוגי.

חוות דעת לאיטום כזו תוכל לשמש אף להליך משפטי ככל שיידרש ותהווה הוכחה חותכת לבעיות שנתגלו, לדרך שהובילה לפתרונן ולחומרים בהם נעשה שימוש.

דוגמאות למקרים שיש לגביהם מחלוקת וקושי לקבוע למי שייכות בעיות איטום קיימות:

 • מחלוקת עם קבלן האיטום או קבלן הבניה או קבלן השיפוץ שאחראים על עבודת האיטום בבית פרטי או משותף, באשר לקביעה אם האחריות לבעיות רטיבות או נזילות קיימות חלה עליהם, או אם לאו.
 • מחלוקת בין דיירי בנין ו/או שכנים בבית דו משפחתי וכד' באשר לקביעה אם האחריות לבעיות רטיבות או נזילות קיימות חלה על דייר זה או אחר, או על קבלן הבניין ו/או חברת הבניה ואם הם שייכות לרכוש משותף.

אין כל היגיון להיעזר ביועץ איטום שיערוך מפרט לעבודות איטום לצורך פתרון בעיות קיימות, מכמה סיבות:

 • יועץ איטום כמוהו כקבלן איטום, מנוסה ככל שיהיה, לא ידע לעולם לקבוע בוודאות מהן שלבי העבודה הנדרשים לביצוע עבודות איטום מבלי שהוא לקח חלק פעיל בניסיון לפתור את בעיות האיטום כגון: במהלך שלבי ניסוי וטעייה שמבצע קבלן האיטום, בפירוקים, במבחני המטרה ו/או מבחני הצפה וכד'.
 • יועץ איטום כמוהו כקבלן איטום שמתיימר לקבוע מפרט עבודה כזה, עושה זאת רק מן ההיבט התיאורטי מבלי שיתחייב שהמפרט יביא לפתרון הבעיות.
 • יועץ איטום כמוהו כקבלן איטום לעולם לא יתחייב בפניכם על פתרון, אלא רק על מפרטי עבודה וחומרים.
 • יועץ איטום לרוב יציג בפני הלקוח מס' אפשרויות לפתרון וכדי "לכסות" את עצמו הוא "ירחיב את היריעה" תרתי משמע ויציע ללקוח לבצע עבודות בהיקף נרחב אשר לרוב מתבררות כמיותרות.

ככל שנדרש ייעוץ לאיטום ו/או חוות דעת לאיטום, כדאי לפנות למומחה איטום שהוא במהותו קבלן איטום מנוסה בעל וותק של שנים רבות אשר התנסה בהתמודדות עם מקרים רבים ובעיות מורכבות בתחום האיטום.

איטום חדרי רחצה - תמונות מהשטח