נזקי צנרת או איטום לקוי: מה מכוסה בפוליסת דירה?

רוכשים פוליסת דירה? זה הזמן לדעת הכול על חשיבותו של הכיסוי הביטוחי לנזקי מים.

מספר מילים על פוליסת דירה

פוליסת דירה היא הגדרה כוללת למוצרים ביטוחים שונים המשווקים על ידי חברות הביטוח לבעלי נכסים (דירות ובתים). פוליסות הדירה השונות כוללות בתוכן שני סוגי ביטוחים עיקריים לבחירת המבוטח: ביטוח מבנה וביטוח תכולה.

ביטוח מבנה הוא ביטוח הכולל בתוכו כיסויים שונים לנזקים העלולים להתרחש במבנה, לרבות, נזקי מים כתוצאה מפיצוץ צנרת. בפוליסות המורחבות קיים כיסוי לנזקי מים כתוצאה מאיטום לקוי בחדרים הרטובים בשטח הדירה (מטבח, חדרי רחצה, חדרי שרותים וכו').

איטום אריאל - יועץ איטום

האם כל פוליסת דירה כוללת בתוכה כיסוי לנזקי צנרת ואיטום לקוי?

בפירוש לא! כל פוליסת דירה כוללת בתוכה כיסויים ביטוחים שונים בהתאם לתנאי הפוליסה, כאשר רק בפוליסות דירה מורחבות תוכלו למצוא כיסוי ביטוחי לנזקי צנרת ואיטום לקוי כאחד. ברוב הפוליסות מבנה המשווקות על ידי חברות הביטוח, הכיסוי הביטוחי לגבי נזקי מים מתייחס אך ורק לנזקי צנרת הנגרמים כתוצאה מפיצוץ צנרת אשר גרם נזקים בלתי הפיכים למבנה.

אם כך, מה חשוב לבדוק כאשר רוכשים פוליסת דירה?

פוליסת דירה (מבנה) היא הכרח המציאות עבור רוכש נכס באמצעות הלוואות משכנתא וזאת במסגרת מה שמכונה ביטוח משכנתא הכולל בתוכו גם ביטוח מבנה וגם ביטוח חיים. ברוב המקרים, הסעיף הביטוחי בנוגע למבנה בביטוחי המשכנתא השונים, כולל בתוכו כיסוי לנזקי צנרת ללא הרחבה ולכן הוא איננו כולל כיסוי ביטוחי בגין נזקי מים הנובעים כתוצאה מכשל בתשתיות האיטום של המבנה. לנוכח העובדה שליקוי איטום מהווים את אחד מסוגי ליקויי הבניה הנפוצים ביותר בישראל, אנו ממליצים לכל בעל נכס לרכוש ביטוח מבנה מורחב הכולל בתוכו כיסוי ביטוחי גם לנזקי צנרת וגם לנזקי מים כתוצאה מאיטום לקוי.

חשוב מאוד !!!

גם אם רכשתם את הכיסוי המורחב לנזקי איטום, חברת הביטוח תתקן עבורכם ועבור צד ג' (שכנים ו/או רכוש משותף) את נזקי הרטיבות בלבד ולא תתקן את ליקויי האיטום עצמם שהינם באחריותכם ו/או באחריות שכנים ו/או ועד הבית. ליקויים במערכות האיטום אינם מכוסים בפוליסת ביטוח.

כיצד יודעים שקיים כשל באיטום בשטח הדירה?

אולי עדיף כותרת כזו:

בדק בית או חוות דעת מקצועית- האם בעזרתם אפשר לאתר ליקויים בתשתית האיטום?

גם במקרים בהם רכשתם נכס חדש מקבלן ואתם מצויים לקראת אכלוס וגם במקרים בהם אתם מתכוונים לרכוש נכס יד שנייה, איננו ממליצים לכם להסתמך על בדיקת ליקויי איטום במסגרת חוות דעת כללית המכונה לרוב בשם "בדק בית". בדיקה זו שנועדה כביכול לצרכי איתור ליקויים שונים בבנייה, אינה יכולה לאתר ליקויים בתשתיות האיטום.

הבדיקה המיושמת בשיטות שונות ובאמצעות מכשור טכנולוגי מתקדם שמוצג ע"י מבצע הבדיקה, כאילו אינה מצריכה שבירת קירות והריסת מרצפות לצורך קיום הבדיקה, הינה תירוץ עלוב שהשתרש בתחום זה ונועד לשכנע את בעל הנכס להזמין הבדיקה.

מכעיס עוד יותר שעורך חוות הדעת המסתמך על תוצאות "בדק הבית", מציע ו"דוחף" את בעל הנכס להשתמש בנתוני הבדיקה ותוצאותיה להטלת האחריות על תיקון הליקויים על קבלן הבניה במסגרת מה שמכונה תקופת הבדק כשמדובר בבניה חדשה ולצרכי ניהול מו"מ על מחיר הנכס כשמדובר על רכישת נכס יד שניה.

חמורה עוד יותר העובדה שבעלי הנכסים מסתייעים במסקנותיה של חוות הדעת בכדי להזמין קבלני איטום ולדרוש מהם לבצע את העבודות עפ"י תוצאות ומסקנות הבדיקה.

התעמקות קלה בחוות דעת אלו תגלה עד מהרה כי עורכי חוות הדעת מקפידים לציין שהבדיקה נכונה ליום הבדיקה וכי אין הם אחראים למסקנות אליהן הגיעו בחוות דעתם.

כלומר, גם אם בעל הנכס ידאג ליישם את מסקנות חוות הדעת שקיבל אחת לאחת, אין עורך חוות הדעת אחראי להצלחה.

אנו ב- "אריאל איטום, יעוץ וחוות דעת מקצועיות", לא ממליצים להסתייע בבדיקה המכונה "בדק בית ו/או בצילומים תרמיים ו/או במכשיר מדידת לחות (פרוטימטר) לצורך קביעת ליקויים בתשתיות האיטום, כיוון שאין מכשיר, אין מומחה ואין "חיה" כזו שידעו להצביע על ליקוי שכזה.

 

יש דבר כזה איטום אחת ולתמיד.

אין דבר כזה בעיית איטום שאינה ניתנת לפתרון.

 

אריאל – קבלן רשום המציע מגוון רחב של פתרונות איטום עם 40 שנות ניסיון.

אצלנו ב- "אריאל איטום, ייעוץ וחוות דעת מקצועית", תוכלו להבטיח לעצמכם מגוון ייחודי של עבודות וייעוץ בתחום האיטום, כגון: איטום מרתפים תת-קרקעיים, איטום גגות מרוצפים, איטום חדרי רחצה, איטום מקלחות, איטום גגות.

בגין כל אחד מהתחומים הנ"ל, אריאל מתחייב:

  • לפתרון ולא רק למפרט טכני.
  • ל- 3 שנים אחריות.
  • להשבת כספים במקרה של כשל ( לא פתרנו – לא שילמת ! ).

בנוסף, אריאל הינו מוסמך לערוך חוות דעת מקצועיות, משמש כעד מומחה וכבורר בתחום האיטום.

דילוג לתוכן